Mevlana’nın en meşhur eseri Mesnevi‘den titizlikle seçilen düşündüren, yol gösteren, eğitici, öğretici ve hikmet dolu bu hikayelerde, bilge kimliğiyle insan ruhunun derinliklerine inerek tüm yönleriyle hayatı öğretiyor. Bu kategoride okuyacağınız içinde toplumsal, felsefi, ahlaki, dini, aşk ile ilgili binlerce ibret verici hikayerle Mesnevi‘nin sırlarını, inceliklerini ve hikmetlerini keşfederek yeni ufuklara yelken açacaksınız…

Mesnevi

Mesnevi

Sakanın Eşeği‏

 Fakir bir saka, o sakanın da bir eşeği vardı. Zayıf zavallı bir eşekti, sırtında yüzlerce yara vardı. Değil arpa ot bile bulamıyordu.

    Padişahın atlarının bakıcısı bu sakayı tanıyordu. Onunla eskilere dayanan bir ahbaplığı vardı. Bir gün sakaya rastladı:

    – “Bu zavallı eşeğin hali ne böyle, nerdeyse zayıflıktan ölecek.” dedi.

    Saka yana yakıla anlattı: (daha&helliip;)

0 Yorum

Mesneviden Hikayeler

Mesneviden Hikayeler

Yol Kenarına Diken Eken Adam

Adamın biri bir yolun kenarına dikenler ekti. Dikenler büyüyüp gelişince yoldan geçenleri rahatsız etmeye başladı. Gelip geçenler:

    – “Bu dikenleri sök, insanları rahatsız etmesinler.” demeye başladılar. Fakat adam bunları duyuyor fakat aldırmıyordu. Bir gün Allah’ın bir velisi ona:

    – “Mutlaka bu dikenleri sök.” dedi. (daha&helliip;)

0 Yorum

Mesnevi Hikayeleri

Mesnevi Hikayeleri

“Zünnun’u Mısri’nin Tımarhaneye Düşmesi”

Zunnun’u Mısri’nin başına bir hal geldi. Bu hal onda yeni yeni coşkunluklar, yeni yeni cezbeler meydana getirmekteydi. Bunu anlamayan gafiller ondan rahatsız oldular. Nihayet Zünnun’u tımarhaneye attılar. (daha&helliip;)

0 Yorum

Mevlana Celaleddin-i Rumi – Biyografi

Mevlana Celaleddin-i Rumi – Biyografi

Mevlana Celaleddin-i Rumi, 30 Eylül 1207 tarihinde bugün Afganistan sınırları içerisinde bulunan Horasan’ın Belh şehrinde dünyaya geldi. Yaşadığı dönemde Anadolu‘ya Diyarı-ı Rum denildiği için Rumi soyadını, zaman içinde de kendisine duyulan büyük saygının ifadesi olarak efendimiz manasına gelen Mevlana adını almıştır. (daha&helliip;)

0 Yorum

Mesnevi Hikayeleri; Rızkın Mecburiyeti‏

Mesnevi Hikayeleri; Rızkın Mecburiyeti‏

Zahidin biri “Herkesin rızkı Allah’tan (c.c.) gelir.” hadisinin manasını anlamak istiyordu. Başını alıp çöllere düştü bir kenarda yatıp uyudu.

    Kendi kendine:

    – “Bakalım rızkım nasıl gelecek.” diyordu.

    Derken bir kervan yolunu kaybetti, gele gele o zahidin yattığı yere geldiler. O zahidi yatıyor görünce, birisi: (daha&helliip;)

0 Yorum

Mesnevi’den Hikayeler; Sâkînin Tedbiri‏

Mesnevi’den Hikayeler; Sâkînin Tedbiri‏

Mesnevi Hikayeleri: Bir padişah mecliste oturmuş, şarap içip sarhoş olmuştu. O sırada kapının önünden bir fakih geçiyordu.

    – “Şunu tutup meclisimize getirin ve ona da gül renkli şaraptan sunun!.” dedi.

    Hocayı tutup getirdiler. Hoca suratını asıp oturdu. Padişah kendi eliyle şarap sundu. Hoca kızarak reddetti arkasını dönerek oturdu:

    – “Ben ömrümde bu berbat şeyi içmedim bunun yerine bana zehir verin daha iyi.” dedi. (daha&helliip;)

0 Yorum

Mesneviden Hikayeler; “Sultan Mahmud İle Eyaz”

Mesneviden Hikayeler; “Sultan Mahmud İle Eyaz”

Mesnevi Hikayeleri oku; Gazneli Mahmud bir gün ava çıkmıştı. Bir ceylanın peşine düşmüş, atı ile izliyordu. Yanındaki adamlarından ayrılmıştı. Uzakta birkaç Türkmen evi gördü, oraya geldi. Susamıştı; evlerden birinden su istedi. Karşısına genç Türkmen olan Eyaz çıktı. Sultan Mahmud’un kılığından ve halinden padişah olduğunu anladı; onu saygıyla selamladı: (daha&helliip;)

0 Yorum

Hikaye Sitemize Arama Yaparak Ulaşabilmek İçin

Hikaye Sitemize Arama Yaparak Ulaşabilmek İçin

https://degarado.com/ hikaye okuma sitemizin kaliteli hikayelerine ulaşmak için hikaye araması yaparak ulaşabilirsiniz. Hikaye araması yaparken aşağıda verilen bazı hikaye etiketlerini kullanabilirsiniz. Bu hikaye arama etiketleri ile sitemizde bulunan en güzel hikayelere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bazı hikaye etiketleri,

hikaye, hikaye oku, hikaye yaz, hikaye okumak, hikayeler, hikayelerimiz, hikayelerimizden, hikaye arşivleri, hikaye içerikleri, öykü, öykü oku, öykü arşivleri, öykü içerikleri, masal, masal oku, masal okumak, masal yaz, masal arşivleri, masal içerikleri, ahlaki hikayeler, düşündürücü hikayeler, en güzel hikayeler, (daha&helliip;)

0 Yorum

Mesnevi’den Hikayeler; “Şeytan Adem’e Neden Secde Etmedi?”

Mesnevi’den Hikayeler; “Şeytan Adem’e Neden Secde Etmedi?”

Mesnevi Hikayeleri Oku; Hak’kın yaptıklarını da gör, bizim yaptıklarımızı da. Her ikisini de gör ve bizim yaptığımız işler olduğunu bil, zaten bu meydanda. Ortada halkın yaptığı işler yoksa, her şeyi Hak yapıyorsa, şu halde kimseye “bunu niye böyle yaptın” deme! (daha&helliip;)

0 Yorum

İçeriğin sonu

Yüklenecek başka sayfa yok