Türk tarihine altın harflerle yazılan bu savaşta Türk Milleti büyük bir kahramanlık gösterip ordu değil millet olarak büyük bir zafer elde etmiştir. Bu kategorimizde Çanakkale Savaşının Gerçek Hikayelerine ulaşabilirsiniz.

Şehit Mektupları

Şehit Mektupları

“Evlattan Şehit Babaya Mektup”

‘Mücahide’:

Yine seni özledim.Yine aklım karıştı baba.. Özlem aklı karıştırır mı? Bunu öğretmemiştin bana.

Bugün benim doğum günüm. Şimdi sekiz yaşımdayım. Büyüdüm erkek oldum ama hala anlamıyorum sen neden yoksun baba. Önlük bana çok yakıştı. Senin hep görmek istediğin gibi pırıl pırıl bir öğrenci oldum ama sen göremedin üzgünüm çok üzgünüm baba… Karlı bir kış günüydü. Seni bir tabutun içine koymuşlardı. Yine çok yakışıklıydın. Derin bir uykuya dalmıştın. Çağırdım defalarca seslendim sana, cevap vermedin küstüm sonra. Hani söz vermiştin. Kartopu oynayacaktık ilk kar yağdığında. Hava çok soğuktu ama babannem ağlarken ”oooyyy ciğerim yanıyor” diyordu.

İnsanın ciğeri nasıl yanar baba? (daha&helliip;)

0 Yorum

Çanakkale Şehit Mektupları

Çanakkale Şehit Mektuplarından "Bana Acımasınlar, Bahtiyarım Çünkü" "Sevgili kardeşim Ben vatan ve millet uğrunda bana düşen vazifeyi ifa ettim. Artık gerisini size terk ediyorum. Cümlenize hakkımı helal ettim, tabiidir ki siz de helal edersiniz. Hemşiremin, Ziya'nın Kemal'i hasretle gözlerinden öperim. Muhterem amcamın ellerinden öperek dualarını her zaman beklerim. Çoluk çocuğumu evvel Cenab-ı Hak'ka sonra vatan…

0 Yorum

Çanakkale Gerçek Hikayeleri

Çanakkale Gerçek Hikayeleri

Çanakkaleyi Bir de Gazi Duran Erdal’dan Dinleyelim

Arkadaşlar bu yazı üstünde hiç bir düzenleme yapılmamıştır. Olduğu gibi yayınlanmıştır. Duyguyu hissedebilelim, belki okurken o anları yaşayalım diye. Ağlamamak ne mümkün.

Seyitalioğullarından Duran Erdal (1896 İsbile-1985)
Birinci Dünya harbine ve Kurtuluş savaşına katılmış ulu bir gazimizdir. (daha&helliip;)

0 Yorum

Çanakkale Savaşı Hikayeleri; Şehitler Listesi

Çanakkale Savaşı Hikayeleri; Şehitler Listesi

Çanakkale Şehidi için ağlamak ayıptı. Yakınlarını kaybedenle gider evlerinde gizli ağlarlardı.

Balıkesir çevresinin bütün köylerinden gençler gönüllü olarak Çanakkale ve diğer cephelere gitmişlerdir. Köy muhtarı haftada bir gün kazaya iner, askerlik şubesinden şehit düşenlerin isimlerini alır gelir, köydeki caminin kapısına asardı. Bu esrarengiz bir merasim şeklinde olurdu. (daha&helliip;)

0 Yorum

Bir Çanakkale Hikayesi; “Yüzlük Kaime”

Bir Çanakkale Hikayesi; “Yüzlük Kaime”

Asteğmen Mehmet Muzaffer, diğer cephelere asker ve malzeme sevkinde kullanılan araçların lastik ihtiyacını temin için karargah tarafından İstanbul’a gönderilir.

Komutanlarının emri üzerine lastik almak üzere İstanbul’a gelen Mehmet Muzaffer, aradığı lastikleri Karaköy’de Yahudi bir tüccarda bulur. O yıllarda İstanbul’da otomobil ve kamyon nadir rastlanan vasıtalardır ve lastikleri ise yok denecek kadar azdır. Yahudi tüccarla anlaşan Muzaffer, lastikler için ödenecek parayı almak üzere  Erkan-ı Harbiye’ye gider. (daha&helliip;)

0 Yorum

Şehit Mektubu

Şehit Mektubu

Sevgili Anneciğim,

Buraya geldikten ancak kırk gün sonra size bir iki satır şey yazabilmek için fırsatı askerliğini bitiren erlerin gidişinden yararlanarak yakaladım. Şu mektubu yazmak için kağıdı bile askerlerin koğuşundan aratarak zorla buldum. Burada yaşamak zor anne. İsterseniz birazcık size buralardan bahsedeyim. (daha&helliip;)

0 Yorum

Bir Çanakkale Hikayesi Gerçek Hikaye

Bir Çanakkale Hikayesi Gerçek Hikaye

MUHTEŞEM BİR ÇANAKKALE HATIRASI

“CEVDET DEDE”  “BABAN GELİRSE BENİ HEMEN ÇAĞIR HA..!”

Balıkesir’de Ali Sururi İlkokulu karşısındaki boşlukta, eski ayakkabı tamircisi, kır, pala bıyıklı bir ihtiyar olan Cevdet (Alkalp) dede vardı. Bir akşamüstü konu Çanakkale’ye gelince ağlamaya başladı. Ve devam etti…: (daha&helliip;)

0 Yorum

Şehit Mektubu

Şehit Mektubu

Saygıdeğer Anneciğim ve de Babacığım

Satırlarıma başlarken saygı ve selamlarımı sunar, hürmetle ellerinizden öper, hayır ve dualarınızı beklerim. Sevgili anacığım, görüşmeyeli bir hafta oluyor biliyorum beni düşünüyorsun amma unutma ki senin bana nasihatin vardı ki şöyle, Ey oğul görev kutsaldır, askerlik ibadettir. Sakın ola görevini aksatırsan sütümü helal etmem demiştin. (daha&helliip;)

0 Yorum

Çanakkale Savaşı Hikayeleri

Çanakkale Savaşı Hikayeleri

Nezahat Onbaşı’nın  Hikayesi

Milli Mücadele`nin ilk madalyası 9 yaşında cephelerde savaşan Nezahet Onbaşı`ya layık görüldü. Ama o madalyayı hiçbir zaman alamadı. 

Nene Hatun, Halide Edip, Erzurumlu Kara Fatma, Adile Onbaşı, Kara Ayşe ve daha nicesi… Onlar İstiklal Harbi`nin sembol kadınlarıydı. O listede adı çok anılmayan; ama daha küçük bir kız çocuğu iken cephelerde at süren, çarpışan bir de Nezahet Onbaşı vardı. 
(daha&helliip;)

0 Yorum

Şehit Mektubu

Şehit Mektubu

Sana evlat acısı yaşattığım için beni affet anne! 

Biliyorum bana kızmıyorsun. Ama içinde yanan ateşle ağıt yakıyorsun anne. Ana yüreği bu. Biliyorum yüreğinde kocaman bir kor yanacak bundan sonra. Bayramların bayram olmayacak bensiz. Mezarımın başında geçireceksin tüm bayramlarını. Mezar taşımı temizleyeceksin gözyaşlarınla. Düşman işgaline uğramasın bu topraklar anne. Dayan annem dayan! Ben seni şehitlerin arasında bekleyeceğim. (daha&helliip;)

0 Yorum

Çanakkale Savaşı Hikayeleri; “ŞEMSİ NENE”

Çanakkale Savaşı Hikayeleri; “ŞEMSİ NENE”

1954 yılında Sındırgı’dan Balıkesir’e geldik. Babam memurdu. Alt katta ev sahibi yaşlı bir kadının oturduğu iki katlı bir evin üst katını kiraladık. Ev sahibine Şemsi Nene diyorduk. Yani ismi Güneş idi. Evlendiğinde 16 yaşında imiş. Evlendikten üç gün sonra kocası gönüllü ihtiyat zabiti yani yedek subay olarak Çanakkale’ye gitmiş. (daha&helliip;)

0 Yorum

Bir Çanakkale Şehidinin Son Mektubu

Bir Çanakkale Şehidinin Son Mektubu

Valideciğim,

Dört asker doğurmakla müftehir şanlı Türk annesi!

Nasihat-amiz mektubunu, Divrin Ovası gibi güzel, yeşillik bir ovacığın ortasından geçen derenin kenarındaki, armut ağacının sayesinde otururken aldım. Tabiatın yeşillikleri içinde mest olmuş ruhumu, bir kat daha takviye etti. Okudum, okudukça büyük dersler aldım. (daha&helliip;)

0 Yorum

Çanakkale Hikayeleri; “İvrindili Ali Çavuş”

Çanakkale Hikayeleri; “İvrindili Ali Çavuş”

İvrindili Ali Çavuş aslen Kastamonu Cide’lidir. Babası  Balkan Harbi’nde askere alınmış, sonra tehiz edilmeden Çanakkale’ye gönderilmişti. Harbin başlamasından kısa bir süre sonra Ali Çavuş da askere alınır. 17 yaşındadır. Önce İstanbul’a getirilirler. Kısa bir beklemeden sonra cepheye sevk edilirler. (daha&helliip;)

0 Yorum

İçeriğin sonu

Yüklenecek başka sayfa yok