Çok güzel düşündüren hikayeler, eğitici hikayeler

Hikaye Oku: “Kralın Oğulları”

Hikaye Oku: “Kralın Oğulları”

Hikaye Oku; Zamanın birinde uzak diyarlardaki bir ülkenin kralı yerine tahta geçmesi için üç erkek evladından biri arasında seçim yapmak durumundaydı. Kral bu seçimde çok zorlanıyordu; çünkü evlatlarının üçü de akıllı ve yürekliydiler. Oğullar üçüz ve aynı yaştaydılar. Kral bu duruma çözüm bulamayınca bir bilgeye danıştı ve onun önerisine uymaya karar verdi. (daha&helliip;)

0 Yorum

Bilgelik Hikayeleri

Bilgelik Hikayeleri

“Renklerin Ustasından Hayat Dersi”

Renklerin ustası olarak anılan büyük bir ressamın öğrencisi eğitimini tamamlamış.

Büyük usta öğrencisini uğurlarken, yaptığı resmi şehrin en kalabalık meydanına koymasını ve yanına da kırmızı bir kalem bırakmasını, halktan beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını rica eden bir yazı iliştirmesini istemiş. (daha&helliip;)

0 Yorum

“Gerçek Basittir” Hikayesi

“Gerçek Basittir” Hikayesi

Hikaye oku; Bir gün bilge hırkasını çıkardı ve onunla bir yumurtayı sarıp sarmaladı. Sonra da kasabanın ana meydanına gelip insanların kendi etrafına toplanmalarını istedi. Onlarca, yüzlerce kişi bilgenin çevresini sardı.

“Bugün hepinizin katılabileceği büyük bir yarışma düzenliyorum.” diye seslendi bilge. “Kim bu hırkanın içinde ne olduğunu bilirse, onun içindeki yumurtayı ona vereceğim.” İnsanlar birbirleriyle bakıştılar, meraklandılar. Ama kimse bir tahminde bulunmak istemedi. Sonunda kalabalıktan birisi bilgeye şöyle dedi: (daha&helliip;)

0 Yorum

Cüneyd Suavi Hikayeleri; Bahçe

Cüneyd Suavi Hikayeleri; Bahçe

Zengin bir iş adamının bahçesinde, yan yana dikilen iki limon ağacı vardı. Mayıs ayı sonlarında açan limon çiçekleri, bütün bahçenin havasını bir anda değiştirir ve apartmanlara hapsedilmiş insanlara baharın geldiğini müjdelerdi. Ancak limon ağaçlarından biri, diğerinden cılız ve şekilsizdi. Bu yüzden büyük ağaç her fırsatta onu küçümser ve tepeden bakardı. (daha&helliip;)

0 Yorum

Duygusal Bir Hikaye; “Gerçekten Görüyor Muyuz?”

Duygusal Bir Hikaye; “Gerçekten Görüyor Muyuz?”

Hikaye: Adamın biri, ilk defa gittiği küçük bir kasabada şaşkın şaşkın gezindikten sonra yol kenarında duran bir arabanın yanına sokulmuş ve arka koltukta tek başına oturan çocuğa:

– Buraların yabancısıyım, demiş. Parkın hemen yanıbaşındaki fırını arıyorum, çok yakın olduğunu söylediler.

Çocuk, arabanın penceresini iyice açtıktan sonra: (daha&helliip;)

0 Yorum

Hikaye Oku: “Başarıya Giden Yol” un Hikayesi

Hikaye Oku: “Başarıya Giden Yol” un Hikayesi

Günümüzde hikayelerin başarıya ulaşmakta, kişileri oldukça motive ettiği bilinmektedir. Her hikaye de olduğu gibi başarı hikayeleri de eğitimde oldukça etkilidir. Çocuklarımıza anlatılan hikayeler, onların kitap okumaya istekli olmalarını sağlar. Çocuklar hikaye ve masal dinlediklerinde, duydukları hikayeleri ve masalları zihinlerinde canlandırırlar. Masallar ve hikayeler onların gelişimine katkı sağlar. Kendilerine anlatılan hikaye ve masallardan etkilenen çocuklar kendilerini hikaye kahramanlarının yerine koyabilir. Hikayeler çocukları rahatlatır, güven hissi verir. Hikaye ve masallar sayesinde hayatta karşılaştıkları güç durumlar karşısında çözüm üretebilmeleri daha hızlı ve kolay olur, böylelikle güçlüklerin hakkından başarıyla gelebilirler. Hikayeler ve masallar kişilere başarıya giden yolu bulmakta kolaylık sağlar. Bugünkü hikayemizde de başarıya giden yolun hikayesini anlattık. İyi Okumalar. (daha&helliip;)

0 Yorum

Sait Faik Hikayeleri; Bir Hastalık

Sait Faik Hikayeleri; Bir Hastalık Hikaye Oku: Benzerlerine pek yakında rastlanacağına göre, demek daha virüsüne antibiyotikler tesir etmiyor. O halde bu korkunç hastalık insan nesillerinden binde birine çaresiz yapışacak. Korkunç sıfatıyla sıfatladığıma bakmayın! Bu hastalık yalnız tutulmayanlar için öyledir. Tutulanlar için tadına varılamaz, korkunç surette zevkli bir hastalıktır. Evet, pek zevklidir. O kadar zevklidir ki,…

0 Yorum

Sait Faik Hikayeleri; “Bir Sonbahar Akşamı”

Sait Faik Hikayeleri; “Bir Sonbahar Akşamı”

Hikaye oku;

Nedir bu kuş, bilmem ki? Sonbaharda bulutlar turunç renklidir. Sonbaharda yapraklar konuşur. Lodoslu İstanbul denizi ne baş döndürücü şeydir! Bir lodoslu günde vapura atlayıp her ipin, her madenin ıslık çaldığı bir vapurda Adalara gidip gelirim. Akşamüstü bazen Köprü´nün ortasında durup Sultan Selim´in arkasındaki bulutlarda kırmızı rengin oyunlarını seyrederken, bir sahra vahasında muazzam bir şehir, bir eski Bağdat, bulutlardaki deniz muharebesini seyrederdim. Tramvaylar o şehri taşır, vapurlar o bulutlar şehrinin muhariplerini götürür, biz, bu hakikî şehrin sakinleri, tiyatro seyircileri gibi sessiz, âdeta geçenler bile durmuş gibi olur, seyrederiz. (daha&helliip;)

0 Yorum

Ömer Seyfettin Hikayeleri: “Bir Hayır”

Ömer Seyfettin Hikayeleri: “Bir Hayır”

Hikaye Oku: Yatağında kımıldamayan Durmuş Ağa, gözlerini basık tavana dikmişti. Sanki iki saattir eski, sararmış hatılları sayıyordu. Yüzü toprak rengindeydi. Kırmızı kaplı yorganın üstüne serili elleri artık bir insan azasına benzemiyordu. O kadar kuru, o kadar zayıf, o kadar cansızdı ki… Ancak duyulan boğuk bir sesle:

—Yahu, ben ölüyon! dedi.

Ocağın başında yusyumru oturan bir ihtiyar kadın doğruldu. Hastaya baktı:

— Hedi sus, hedi sus! Deli gibi söylenme. (daha&helliip;)

0 Yorum

Sait Faik Hikayeleri; “Son Kuşlar”

Sait Faik Hikayeleri; “Son Kuşlar”

Hikaye Oku; Kış Adanın bir tarafında yerleşebilmek için rüzgarlarını poyraz, yıldız poyraz, maystro, dramudana, gün doğusu, batı karayel, karayel halinde seferber ettiği zaman; öteki yakada yaz, daha pılısını pırtısını toplamamış, bir kenara oldukça mahzun bir göçmen gibi oturmuştur. Gitmekle gitmemek arasında sallanır bir halde, elinde bir pasaport, çıkınında üç beş altın, bekleyen bu güzel yüzlü göçmen tazeyi benden başka bu adada seven hemen hiç kimse yoktur, diyebilirim

—Övünmek için değil—. (daha&helliip;)

0 Yorum

İçeriğin sonu

Yüklenecek başka sayfa yok