Kısa Hikayeler
Kısa hikayelerin amacı romanın yüzlerce sayfada yaptığını tek sayfada okuyucuya aktarmaktır. Kısa hikayeler de yazar en az kelimeyle büyük etki bırakma gayretindedir. Çünkü hikayenin hacmi büyüdükçe etkisi azalır. Bu sebeple kısa hikayeler, zaman, mekan tasvirleri karakter analizlerinden uzak durur.  Örneğin; “çocuklar gibi mutluydu” yerine “mutluydu”der ve geçer.
Kısa Hikayeler de kahramanlar sınırlıdır. Birkaç kişiyi geçmez. Ayrıca bir zaman dilimi olmaksızın anlar üzerine inşa edilebilir. Olay örgüsü çok kısadır ve etkileyici olmak zorundadır. Kısa hikayeler de tek bir konu işlenir, başını ve sonunu bilmediğimiz tek bir olaydan ibaret olabilirler.  Bu bilinmeyen boşlukları doldurmak okuyucunun işidir.
Kısa hikaye okuru, kısa hikaye okumaktan memnun olur. Kısa hikayeler, klasik hikayeden başı ve sonu çekip çıkartılmış gibi dururlar. Bu başı ve sonu doldurmak okurun görevidir. Sürpriz veya çarpıcı sonla biten, yazarın bir anda susarak bitirdiği hikaye; okurun en azından hikayenin sonunu doldurmasını kaçınılmaz kılar. Okurda da  bu durumda bir “üretmek zevki” oluşur.
Kısa hikayeler de yazarın mümkün mertebe az kelimeyle anlattıklarından yola çıkan okuyucu, yazarın anlatmadığı ne kadar çok şeyi hayal edebiliyorsa, yazar o ölçüde başarılı olur.
Kısa hikayeler hiç de azımsanmayacak bir yapıdır ve diğer hikayelerden çok fazla okuyucuya sahiptir.

Hikaye: “Son Ders”

Hikaye: “Son Ders”

Bir profösörün mezun edeceği talebelerine verdiği son ders:

Bilgisayar Mühendisi Arkadaş, İnşallah iyi bir donanımcı veya iyi bir yazılımcı veya iyi bir networkçü veya iyi bir sistem yöneticisi olacaksın. Yalnız şu mühim meseleleri sakın aklından çıkarma;

Bu kainatın öyle bir donanımcısı vardır ki, bütün mevcudâtı ve içinde yeryüzünü create etmiş, güneşi bir powersource, ayı bir system clock yapmış. O power sourceʹdur ki kesintiye uğramaz ve o system clocktur ki şaşmaz ve şaşırmaz, o donanımcının ilminin ve sanatının nihayetsizliğini gösterir. (daha&helliip;)

0 Yorum

“Gerçek Basittir” Hikayesi

“Gerçek Basittir” Hikayesi

Hikaye oku; Bir gün bilge hırkasını çıkardı ve onunla bir yumurtayı sarıp sarmaladı. Sonra da kasabanın ana meydanına gelip insanların kendi etrafına toplanmalarını istedi. Onlarca, yüzlerce kişi bilgenin çevresini sardı.

“Bugün hepinizin katılabileceği büyük bir yarışma düzenliyorum.” diye seslendi bilge. “Kim bu hırkanın içinde ne olduğunu bilirse, onun içindeki yumurtayı ona vereceğim.” İnsanlar birbirleriyle bakıştılar, meraklandılar. Ama kimse bir tahminde bulunmak istemedi. Sonunda kalabalıktan birisi bilgeye şöyle dedi: (daha&helliip;)

0 Yorum

Hikaye Sitemize Arama Yaparak Ulaşabilmek İçin

Hikaye Sitemize Arama Yaparak Ulaşabilmek İçin

https://degarado.com/ hikaye okuma sitemizin kaliteli hikayelerine ulaşmak için hikaye araması yaparak ulaşabilirsiniz. Hikaye araması yaparken aşağıda verilen bazı hikaye etiketlerini kullanabilirsiniz. Bu hikaye arama etiketleri ile sitemizde bulunan en güzel hikayelere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bazı hikaye etiketleri,

hikaye, hikaye oku, hikaye yaz, hikaye okumak, hikayeler, hikayelerimiz, hikayelerimizden, hikaye arşivleri, hikaye içerikleri, öykü, öykü oku, öykü arşivleri, öykü içerikleri, masal, masal oku, masal okumak, masal yaz, masal arşivleri, masal içerikleri, ahlaki hikayeler, düşündürücü hikayeler, en güzel hikayeler, (daha&helliip;)

0 Yorum

Nazım Hikmet Hikayelerinden; “Ahmet’in Cesareti”

Nazım Hikmet Hikayelerinden; “Ahmet’in Cesareti”

Nazım Hikmet Hikayeleri; Ahmet babasıyla beraber dolaşmaya çıktı.

– Baba, dedi Ahmet, ben avcı olacağım. Benim tüfeğim olacak. Kaplanların, gergedanların üstüne ateş edeceğim. Bum… Bum … Bum …

– Ya? dedi babası.

– Yok, hayır, dedi Ahmet, daha iyisi ben kaptan olacağım. (daha&helliip;)

0 Yorum

İçeriğin sonu

Yüklenecek başka sayfa yok