bu kategoride birbirinden güzel, eğlenceli, eğitici ve ahlak kurallarına uygun çocuk hikayelerini okuyabilirsiniz.

Hikaye Oku: “Kralın Oğulları”

Hikaye Oku: “Kralın Oğulları”

Hikaye Oku; Zamanın birinde uzak diyarlardaki bir ülkenin kralı yerine tahta geçmesi için üç erkek evladından biri arasında seçim yapmak durumundaydı. Kral bu seçimde çok zorlanıyordu; çünkü evlatlarının üçü de akıllı ve yürekliydiler. Oğullar üçüz ve aynı yaştaydılar. Kral bu duruma çözüm bulamayınca bir bilgeye danıştı ve onun önerisine uymaya karar verdi. (daha&helliip;)

0 Yorum

Keloğlan Masalları

Keloğlan Masalları

Keloğlan ve Kuyudaki Dev

Keloğlan Masalları: Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde develer tellalken, pireler berberken, ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallarken; ülkenin birinde bir kasaba varmış. Bu kasabanın kenar mahallelerindeki bir kulübede, çok fakir bir keloğlan ile ihtiyar annesi yaşamakta imiş. Keloğlan çok akıllı ve becerikli olmasına rağmen çalışmaktan hoşlanmaz, tembel tembel evde oturmayı, ne buldu ise yiyip, içmeyi ve uyumayı severmiş. Tembel mi tembel, saçsız kafası ile de çok çirkin olduğu için herkes ona keloğlan dermiş. Keloğlanın ihtiyar annesi ise el çamaşırı yıkar, hem kendini, hem de tembel keloğlanı beslemeğe çalışır, zorluklar içinde geçinirlermiş. (daha&helliip;)

0 Yorum

Keloğlan Masalları

Keloğlan Masalları

Keloğlan Akıl Küpü

Bir varmış bir yokmuş. Allah`ın kulu çokmuş, bir dağın başında, bir ormanın yanıbaşında Keloğlan‘ın yaşadığı köy varmış.

Keloğlanın bir tek anacığı, anacığının da bir tek kel oğlu varmış. Dünyada başka kimseleri olmadığı için hep birbirlerine destek olurlar, kuru ekmek yeseler kimselere belli etmezler, padişahlara layık yemekler yedik diyerek kötü durumlarından kimseleri haberdar etmezlermiş. (daha&helliip;)

0 Yorum

Masal: Sırmalı Pabuç

Masal: Sırmalı Pabuç

Bir gün başımdan kavak yelleri esti… Nasip, kısmet deyip düştüm yola. Az gittim, uz gittim; inişlerde ter dökerek, yokuşlarda tırnak sökerek dere, tepe düz gittim, üç köy çıktı uğruma. İkisi viran, meran; birinin de aslı var, astarı yok… Aslı astarı yok köyde üç kuyu kazdım, üç kuruş kazandım. İkisi silik milik, birinin de yazısı var, turası yok. (daha&helliip;)

0 Yorum

Cüneyd Suavi Hikayeleri; Bahçe

Cüneyd Suavi Hikayeleri; Bahçe

Zengin bir iş adamının bahçesinde, yan yana dikilen iki limon ağacı vardı. Mayıs ayı sonlarında açan limon çiçekleri, bütün bahçenin havasını bir anda değiştirir ve apartmanlara hapsedilmiş insanlara baharın geldiğini müjdelerdi. Ancak limon ağaçlarından biri, diğerinden cılız ve şekilsizdi. Bu yüzden büyük ağaç her fırsatta onu küçümser ve tepeden bakardı. (daha&helliip;)

0 Yorum

Masal

Masal

“Çobanla Köpeği”

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, cinler cirit oynarken eski hamam içinde. Vay neler varmış vay neler varmış. Yeller eser, sular çağlarmış. Aptallar top oynar, akıllılar ağlarmış. Allah’ın kulu da çokmuş. Kimisi akıllı imiş, başlarında kavak yeleri esermiş, kimisi akılsızmış, genç kızlara türkü söylermiş. Böyle zamanlardan birinde, bir varmış, bir yokmuş, taaaa… Alnı kırışık, yüzü buruşuk, yüreği ak, gönlü pak, saçlarına karlar yağmış ak saçlı bir kocakarının bir oğlu varmış… İşi yokmuş, bir aşağı, bir yukarı dolaşır da yolları ölçermiş. Oğlan büyümüş, (daha&helliip;)

0 Yorum

Masal: Kötüyle Şeytan

Masal: Kötüyle Şeytan

Vaktiyle akıllı, kurnaz bir köylücük varmış. Çevirdiği dolaplar, başardığı işler üzerine çok şey anlatılır, ama onun şeytanı nasıl faka bastırdığını, eliyle çevirdiğini anlatan öykü hepsinden güzeldir:

Günün birinde köylücük tarlasını sürmüş. Ortalık kararmaya başladığı sırada evine dönmeye hazırlanırken, tarlasının ortasında yanan bir kömür yığını görmüş. Şaşırarak oraya gitmiş. Ateşin üstünde küçük, kara bir şeytan oturuyormuş. Köylü: (daha&helliip;)

0 Yorum

Keloğlan Masalları

0 Yorum

Mini Mini Masallar

Mini Mini Masallar

Çocukluğumun hayal çarşıları kocamandı. Renkli vitrinlere asılı düşlerim ardı. Her biri diğerinden alımlı ve de güzeldi. Görünmez kanatlarım vardı. İstediğim her yere anında ulaşırdım.

Bakışlarımla renk değiştiren denizlerim vardı. Al, mor, ak, sarı göllerim vardı. Altından nehirler üstüne, şişeden şehirler kurmuştum.  Şişeden şehirlerim renk renk harelenirdi.  En çok turkuvaz renkli olanını severdim. (daha&helliip;)

0 Yorum

Masalların Çocuk Gelişimine ve Eğitimine Etkileri

Masalların Çocuk Gelişimine ve Eğitimine Etkileri

Masal,  hayali bir mekânda ve bilinmeyen bir zamanda çoğunlukla yaşanmamış veya yaşanması imkansız yada yaşanan olayların dilden dile anlatılarak abartılıp olağan üstü olaylara bağlayan edebi bir türdür.

Masal “hayalî hikâye” olarak da tanımlanmaktadır. Masalı masal yapan da bu olağanüstülükler ve hayalî unsurlardır. (daha&helliip;)

0 Yorum

Hikaye Sitemize Arama Yaparak Ulaşabilmek İçin

Hikaye Sitemize Arama Yaparak Ulaşabilmek İçin

https://degarado.com/ hikaye okuma sitemizin kaliteli hikayelerine ulaşmak için hikaye araması yaparak ulaşabilirsiniz. Hikaye araması yaparken aşağıda verilen bazı hikaye etiketlerini kullanabilirsiniz. Bu hikaye arama etiketleri ile sitemizde bulunan en güzel hikayelere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bazı hikaye etiketleri,

hikaye, hikaye oku, hikaye yaz, hikaye okumak, hikayeler, hikayelerimiz, hikayelerimizden, hikaye arşivleri, hikaye içerikleri, öykü, öykü oku, öykü arşivleri, öykü içerikleri, masal, masal oku, masal okumak, masal yaz, masal arşivleri, masal içerikleri, ahlaki hikayeler, düşündürücü hikayeler, en güzel hikayeler, (daha&helliip;)

0 Yorum

Aşk Hikayesi; Tahir İle Zühre”

Aşk Hikayesi; Tahir İle Zühre”

Aşk Hikayesi Oku …… Padişah şadırvanların arasından güvercin adımlarıyla geçerek tüm bu şaşaayı unutturan küçük bir odaya çekilmiş, sırrı dökülmüş aynaya bakıyordu. İri kan damlaları akıyordu gözünden her baktığında. Oysa öyle bir şey olmadığını kendisi de biliyordu. Yalnızca mutsuzluğuna kaftan biçmekti onunki. Her şeye hükmediyordu da, ‘ol deyince olan’ şeylerin arasında bir çocuk yoktu işte. (daha&helliip;)

0 Yorum

Değirmenci ile Tilki Masalı

Masal; Değirmenci ile Tilki Masalı

Masal: Vakti zamanında bir değirmenci varmış. Bu değirmencinin de pek çok tavuğu varmış. Günün birinde tilkinin biri bu tavuklara müptelâ olmuş. Bir gün değirmenciye şöyle demiş:

“ Ey değirmenci, eğer bana bir tavuk verirsen sana ömrünce unutamayacağın bir iyilik yapacağım.” (daha&helliip;)

0 Yorum

İçeriğin sonu

Yüklenecek başka sayfa yok